Aniołowie

(154 - listopad - grudzień 2007)

z cyklu "W Sieci"

Brewiarz

Bartek

Po tegorocznych rekolekcjach pojawił się pomysł modlitwy - przynajmniej częścią - Liturgii Godzin. Przeprosiłem i odkurzyłem brewiarz dla świeckich i - zacząłem sobie przypominać i zbierać informacje dotyczące „instrukcji obsługi” tej książki. O ile ogólne zasady i przebieg modlitwy jest bardzo prosty, o tyle najwięcej problemów, jak się okazało tkwiło w wyjątkach: codzienny problem w wyborze właściwego oficjum i pytania zadawane w głębi ducha: „Czy aby na pewno wybrałem poprawnie?”. Najprostszą drogą do rozwiania wątpliwości - jest próba poszukania odpowiedzi w internecie. Bardzo szybko trafiłem na stronę http://brewiarz.pl - Internetową Liturgię Godzin.

Witryna może nie prezentuje się graficznie zbyt okazale, ale jej funkcjonalność szybko jest w stanie nam tę niedogodność wynagrodzić. Mamy tutaj wszystko, co przy odmawianiu brewiarza jest bardzo przydatne: wprowadzenie do Liturgii Godzin, wszystkie teksty na dowolny dzień miesiąca, a także bogaty dział - „Czytelnia” - z artykułami „Wokół liturgii”, „Rocznice i wydarzenia”, „Święci i błogosławieni” oraz szeregiem innych dokumentów do pobrania (encykliki, orędzia, listy).

Na głównej stronie umieszczono bardzo wygodny link: „Skocz do tekstów na dzień”, przydatny, gdy korzysta się z serwisu na co dzień. Po przejściu do konkretnego dnia - mamy listę oficjów do wyboru
i - po kliknięciu na jedno z nich - zostajemy przekierowani na stronę z tekstami liturgii.

Aha - jeszcze dodam, że szczęśliwi posiadacze palmtopów mogą pobrać teksty Liturgii Godzin w formacie PDB (dla programu ISILO) na bieżący miesiąc - i - cieszyć się posiadaniem brewiarza w „miniaturowej” wersji.