Być mężczyzną

(137 - maj - czerwiec 2005)

z cyklu "W Sieci"

Co nam w Sieci gra

Łukasz \"Dro77naR\" Suchenek - drottnar@oaza.pl

Wędrować po Sieci można w ciszy bądź z towarzyszeniem muzyki. Niemal w każdym mieście nadaje radio prezentujące nurt tzw. muzyki chrześcijańskiej. Chciałbym dziś zachęcić do zapoznania się z tym, co w tej kwestii oferuje internet. A oferuje dużo - stacji internetowych z muzyką chrześcijańską jest naprawdę wiele. Skupimy się tylko na dwóch. Jedna z nich to nasze oazowe Radio Fos-Zoe, zaś druga to anglojęzyczne CMRadio.Net.

Radio oazowe wciąż jest w fazie testów, dlatego też jego strona znajduje się pod tymczasowym adresem www.republika.pl/etu3/radio . Strona jest graficznie uboga, ale przecież tym razem nie to jest najważniejsze. W menu mamy wszystko, co niezbędne: informacje jak słuchać, o twórcach radia i pomocnikach oraz playlistę - w chwili pisania tego artykułu składało się na nią 197 utworów wykonawców polskich i zagranicznych. Obecnie radio nadaje wyłącznie piosenki, ale w przyszłości mają pojawić się również audycje.

Nieco niżej znajdują się informacje o stanie serwera oraz co jest aktualnie odtwarzane. Pewną niedogodnością jest brak polskich znaków w tytułach piosenek, przez co czasem są one nieczytelne.

Zaraz po połączeniu się z radiem usłyszymy miły głos informujący nas, czego właśnie słuchamy. Będziemy musieli go wysłuchać po każdym połączeniu z serwerem. Jakość dźwięku nie jest może najlepsza, ale wystarczająco dobra, aby słuchanie radia było przyjemnością, a nie męczarnią.

Aby znaleźć CMRadio.Net wystarczy wpisać w przeglądarce ad­res cmradio.net , a ukaże się schludna strona w języku angielskim. To, co nas najbardziej interesuje znajduje się w menu po lewej stro­nie. Najpierw informacje dla osób, które pierwszy raz są na stronie i nie wiedzą w jaki sposób mogą posłuchać radia. Aby się tego do­wiedzieć należy kliknąć link „First Time Listener? Click Here!”. Gdy kwestia techniczna zostanie rozwiązana, wracamy na stronę główną i wybieramy, rodzajmuzyki na jaką mamy ochotę. Do wyboru ma­my 9 stacji: Christmas, Best Mix, Celtic, EDGE, Extreme Metal, Ener­gy, Modern Rock, The Light oraz The Spirit. Po kliknięciu na nazwę wybranej stacji wyświetli się okno, w którym wybieramy jakość sy­gnału oraz odtwarzacz, którego używamy. Spowoduje to pobranie pliku, bądź uruchomienie wybranego programu i połączenie z ser­werem. Po chwili już możemy cieszyć się ulubioną muzyką.