Słowo Boże

(155 -styczeń2008)

z cyklu "W Sieci"

Giszowiec

Bartek

Ładnych parę lat temu szukałem w internecie serwisu z opracowanymi nutami do piosenek i pieśni religijnych. Na ogół zawartość znalezionych stron ograniczała się do zaprezentowania tekstu i akordów. Inny był „Giszowiec”. Ciemna, ponura grafika przytłaczała, sprawiała, że poszukiwania tekstów były męczące - ale - liczył się efekt: gotowe do pobrania pliki pdf z nutkami. Od tamtego czasu - nie odwiedzałem tej strony. Aż do dzisiaj.  Muszę przyznać, że miło się zaskoczyłem, gdy (o ile dobrze pamiętam) bordowo-żółte kolory zostały zastąpione przyjemniejszymi: w odcieniach zieleni. Zmienił się też sposób nawigacji na stronie.

Mamy tutaj w zasadzie wszystko, co powinien mieć dobry śpiewnik: spis alfabetyczny, oraz tematyczny (Wielkanoc, Wielki Post, Kolędy, Adwent, Maryjne, Cz. stałe, Liturgia Godzin), przy dużej liczbie pozycji jest dostępny zapis nutowy, oraz krótki opis, gdzieniegdzie - utwór do pobrania w pliku mp3.

Poza częścią „śpiewnikową”, godne uwagi są - moim zdaniem - działy: Źródła i Pobieralnia. Pierwszy zawiera listę śpiewników, w których można znaleźć piosenki i pieśni ze strony, drugi - elektroniczną wersję różnych materiałów (m. in. „Uwagi na temat doboru śpiewów w czasie liturgii” ks. Stanisława Hartlieba).

Jedyne moje „ale” dotyczy układu graficznego strony. Jest dużo lepiej niż parę lat temu, ale przydałoby się lekkie unowocześnienie - nieco przeszkadza „skakanie” strony przy przechodzeniu między działami (raz główna część strony znajduje się na środku, raz przy lewej krawędzi, czasami pojawia się obramowanie, innym razem ramka znika), opisy piosenek mogłyby pojawiać się bezpośrednio przy utworze - nie byłoby potrzeby przemieszczania się za nimi na dół ekranu. To jednak nie są uchybienia aż tak istotne, wydaje mi się, że ich przyczyny należy upatrywać w tym, że prace nad zmianą wyglądu serwisu ciągle jeszcze trwają i nie zmienia to faktu, że warto http://giszowiec.org/ odwiedzić.