Wspólnota

(136 - kwiecień 2005)

z cyklu "Skarbnica Kościoła"

W sercu Matki

Marta Dalgiewicz

Już wkrótce maj, no a w maju oczywiście — majówka! Niektórzy mają pewnie już dokładnie zaplanowane, gdzie chcą spędzić ten czas. Inni z mapą w ręku dopiero przyglądają się, gdzie by tu ruszyć za miasto…
Maj — miesiąc w sposób szczególny poświęcony Maryi. W kościołach, a gdzieniegdzie wzorem starej pięknej tradycji przy przydrożnych krzyżach, będziemy odmawiać Litanię Loretańską, znów zabrzmią Chwalcie łąki umajone, Była cicha i piękna jak wiosna… A czemu by tak nie wybrać się na majówkę do któregoś z polskich sanktuariów, do miejsca, w którym w sposób szczególny czci się wizerunek Matki Bożej?
„Można by mówić o swoistej «geografii» wiary i pobożności maryjnej, która obejmuje wszystkie miejsca szczególnego pielgrzymowania Ludu Bożego, który szuka spotkania z Bogarodzicą, aby w zasięgu matczynej obecności Tej, «która uwierzyła», znaleźć umocnienie swojej własnej wiary” — pisał w swej encyklice Jan Paweł II (RM 28), mając na myśli sanktuaria maryjne na świecie, ale te słowa można interpretować także w odniesieniu do naszego kraju, gdzie dość silnie zakorzeniona jest pobożność maryjna, stąd i miejsc poświęconych Bożej Rodzicielce jest wiele. Maryja, Królowa Polski, jest patronką poszczególnych regionów, poświęcone są Jej sanktuaria od morza do Tatr: jest Ona Królową Polskiego Morza (MB Swarzewska), Królową Kaszub (Sianów), Królową Mazowsza (Miedniewicka Pani), Królową i Matką Podlasia (MB Kodeńska), Królową Wielkopolski (MB Gostyńska), Panią Jasnej Góry (MB Częstochowska), Królową Krynickich Zdrojów (Krynica Zdrój), Królową Podhala (Ludźmierz).
Patrocinia (wezwania) innych sanktuariów ukazują nasz stosunek do Maryi, pozwalają przyjrzeć się jej przymiotom, można rzec, że układają się w żywą litanię…
Czcimy Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą (Resko), Brzemienną (Wąbrzeźno, Chełmonie, Gdańsk Matemblewo), oddajemy Jej hołd w Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny (Dziekanowice, Trzebiatów). Wiele sanktuariów ma charakter pasyjny, gdzie dotykamy tajemnicy cierpiącej Matki: MB Bolesnej (m.in. Haczów, Limanowa, Jarosław), MB Bolesnej Królowej Polski (Licheń Stary).
Maryja jest Tą, u której szukamy rady — Sanktuarium MB Dobrej Rady (w Sulistrowiczkach), pocieszenia: Sanktuarium MB Pocieszenia (m.in. Wieluń, Borek Wlkp., Pasierbiec; Lutogniew, Oława, Jodłówka), Sanktuarium MB Pocieszycielki Strapionych (Lewiczyn), nadziei — Sanktuarium Matki Bożej Grodowieckiej Jutrzenki Nadziei (Grodowiec). Udajemy się do Jej stóp, aby wyprosić różnorakie łaski — Sanktuarium MB Łaskawej (m.in. Janów Lubelski, Wielgolas, Chmielnik, Grudziądz), także łaskę uzdrowienia — Sanktuarium MB Uzdrowienia Chorych (Topolno), i dziękować za już otrzymane. Maryja nigdy nie odmawia pomocy, zawsze wstawia się za nimi, dlatego zwracamy się do Niej z licznymi prośbami w sanktuariach MB Cierpliwie Słuchającej (Rokitno, diec. zielonogórsko–gorzowska ), MB Nieustającej Pomocy (m.in. Choszczno, Domaradz, Niechobrz, Jaworzno, Toruń), MB Zawierzenia (Tarnowiec), NMP Wspomożenia Wiernych (Różanystok, Twardogóra).
W sposób szczególny Matka Boża jest orędowniczką rodziny. Może więc warto całą rodziną wybrać się w te majowe dni do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej (Studzianna), by podziękować za współmałżonka, dzieci, rodziców. A może do Sanktuarium MB Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodziny (Wrocław), bądź do któregoś z sanktuariów, w których czci się MB Królową Rodzin (m.in. Juchnowiec, Ropczyce, Wambierzyce, Kościerzyna). Niepokalana zaprasza również zakochanych i narzeczonych oraz osoby poszukujące miłości, jest Ona nauczycielką prawdziwej miłości — Sanktuarium MB Pięknej Miłości (Polańczyk, Bydgoszcz).
Jest także Maryja Królową Pokoju (Stoczek Warmiński), Matką Pojednania (Hodyszewo), Matką Jedności i Wiary (Leśna Podlaska), Matką Jedności Chrześcijan (Święta Lipka), Królową Nieba i Ziemi (Jaśliska), Królową Anielską (Dąbrowa Górnicza).
Niektóre sanktuaria odkrywają przed nami zupełnie inne oblicze Maryi, takie zwyczajne, codzienne, o jakim czasem zapominamy, jak Sanktuarium MB Tęskniącej (Powsin) czy Sanktuarium MB Uśmiechniętej (Pszonów).
W Henrykowie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej — Matki Języka Polskiego (które jako językoznawca czuję się zobowiązana odwiedzić!), w Buku — Sanktuarium MB Literackiej. Matka Boża jest czczona również jako Nauczycielka Młodzieży (Warszawa–Siekierki) i Wychowawczyni (Czarna).
Warto wspomnieć także o miejscach takich jak Rokitno
k/Warszawy, gdzie mieści się Sanktuarium MB Wspomożycielki Prymasów Polskich, czy Brzesko, w którym znajduje się Sanktuarium MB ludzi pracy i sprawiedliwości społecznej.
Do jakiego sanktuarium byśmy jednakże nie dotarli, zawsze będzie tam na nas czekać czułe serce Matki, gotowej wysłuchać, wesprzeć, której będziemy mogli podziękować za łaski otrzymane od Boga. Niech zachętą dla nas do podjęcia trudu pielgrzymowania będzie przykład Ojca Świętego, który od lat niestrudzenie nawiedza różne miejsca kultu maryjnego na całym świecie, powierzając opiece Maryi ludzkość wszystkich kontynentów.