Komentarze do czytań -XXX Niedziela zwykła

We fragmencie z Księgi Wyjścia usłyszymy garść praw przekazanych ludowi wybranemu za pośrednictwem Mojżesza. Zasady te dotyczą postępowania wobec bliźnich. Psalm jest skierowanym do Boga wyznaniem miłości. W II czytaniu św. Paweł chwali Tesaloniczan za to, że dają świadectwo przyjęcia wiary w Jezusa. W Ewangelii Jezus mówi uczonym w Prawie, że największe spośród wszystkich przykazań jest przykazanie miłości Boga i bliźniego.

oprac.AJ

Jeśli ktoś miłuje Boga, zachowuje Jego naukę. Wyznacznikiem naszej wiary nie są słowa, ale czyny zgodne z Bożymi przykazaniami. Największym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Motywem miłości bliźniego jest miłość ku Bogu, a ta z kolei sprawdza się w miłości do drugiego człowieka. Kto naprawdę kocha, chce dla drugiego człowieka tylko dobra.

oprac.NM

Miłość. W tym streszcza się cała nauka Boga. Ukochać Pana. A miłując swojego Stwórcę pokochać również Jego tworzenie. Tylko okazując sobie wzajemnie dobroć i życzliwość możemy stać się znakiem Bożej łaski. Do tego powołał nas Bóg, i w tym pragnie umocnić nas swoją mocą. Wtedy świat w naszym życiu ujrzy Boga i pozna Go. A On sam przyjdzie mieszkać w naszych sercach byśmy stanowili jedno z Nim.

oprac.JK

Miłość Boga i bliźniego jest najważniejszym przykazaniem, które zostało nadane przez pośrednictwo Mojżesza ludowi Starego Przymierza. Powtórzone przez Chrystusa, a tym samym rozszerzone na wszystkich wierzących, nie może pozostać pustym zapisem. Wzorem pierwszych chrześcijan, spełniając uczynki miłości dajemy świadectwo temu, że nasza wiara jest silna i żywa.

oprac.AD

Rocznica poświęcenia kościoła

Czytanie z 1 Księgi Królewskiej przytacza modlitwę króla Salomona zanoszoną po poświęceniu świątyni w Jerozolimie. Psalm responsoryjny jest wyrazem pragnienia przebywania w domu Pańskim. Św. Paweł w 1 Liście do Koryntian przypomina, że fundamentem Kościoła jest sam Jezus, a każdy z Jego uczniów jest świątynią Boga. W ewangelii Piotr wyznaje, że Jezus jest Mesjaszem. Jezus powierza mu władzę pasterską. <br><i>Uwaga! Liturgia w rocznicę poświęcenia Kościoła przewiduje możliwość wyboru czytań. Komentarz został napisany do czytań wskazanych powyżej</i>

oprac.AJ

Chrystus jest kamieniem węgielnym, na którym Bóg zbudował Kościół jako świątynię. Jej żywymi kamieniami są poszczególni wierzący, którzy stanowią „naród święty” i „królewskie kapłaństwo”. Obchodząc w dniu dzisiejszym uroczystość poświęcenia naszej świątyni, składajmy Bogu dzięki za dar kościoła – świątyni, w której się modlimy i Kościoła – wspólnoty, w której jest obecny i działa Bóg.

oprac.NM

Znajdź komentarze na inne dni