Święci

(229 -listopad -grudzień2019)

z cyklu "Na płytach"

14 spojrzeń

Marcin Łęczycki

„To nie jest zwykły zespół. Rzadko spóźnia się na próby. Lubi popijać herbatę malinową z kilkoma łyżeczkami cukru w trakcie pracy, modli się przed próbą i wcale nie po to, by się nie pozabijać” – tak piszą o sobie muzycy na stronie internetowej zespołu. Albo I Nie to czterech młodych mężczyzn z Śląska, którzy od 2011 roku wspólnie muzykują, nagrywają i koncertują. Trudno jednoznacznie napisać jaką muzykę tworzą: poezję śpiewaną, piosenkę studencką, gitarowo-akustyczną – trochę: „Tak”, trochę: „Nie”. Na pewno jest to muzyka autorska – dużo w niej radości, optymizmu, ale też sporo refleksji i dobrego przekazu. To zespół przede wszystkim koncertowy, wzbudzający dużo sympatii i życzliwości, potrafiący pozyskać publiczność bezpośredniością i zaskakiwać stałych bywalców ich występów. 

„14 spojrzeń” jest drugą płyta w dorobku zespołu. Usłyszymy na niej 14 piosenek o zróżnicowanej tematyce, charakterze i ciekawych tekstach: „Łapać aureole Twoją, mówić dziesiątkę za winy moje, co poszły na krzesło i kochać, kochać, kochać. Kto by pomyślał, że płaszcza Twego wystarczyć dotknąć, by nie żyć już całkiem dla siebie, lecz żyć całkiem”. Dzięki temu, że instrumenty wraz z wokalem były nagrywane razem „na żywo”, płyta ta próbuje oddać tę energię, którą zespół emanuje podczas koncertów. 

Albo I Nie najlepiej słucha się na żywo, ale też dobrze czasem w jesienny wieczór włożyć płytę do odtwarzacza i wsłuchać się w twórczość czterech utalentowanych muzyków. Na pewno każdy znajdzie w tych piosenkach coś dla siebie, co zostaje na dłużej, gdzie ostatecznym celem jest On: szukany, odnajdywany, codzienny i niebanalny.