Przekazywanie wiary

(214 -styczeń -marzec2017)

z cyklu "Biblioteczka"

5 minutek

Dorota Czyżewska-Misztal

Książka „Jeszcze 5 minutek” ojca Adama Szustaka to kolejna z jego fascynujących opowieści o Bogu i człowieku, ubogacona Słowem Bożym. To rekolekcje, ale przygotowane w inny sposób. 

Nieprzypadkowy jest sam tytuł książki: określenie „jeszcze 5 minutek” kojarzy się bowiem z tym, że zaraz po przebudzeniu, gdy trudno jest nam wstać, mówimy sami do siebie: „jeszcze 5 minutek sobie pośpimy, a potem wstaniemy do codziennych obowiązków”. Niby to krótka chwila, ale ojciec Szustak przekonuje, że w pięć minut można przeczytać ciekawą historię z przesłaniem opartym na Słowie Bożym, które będzie w nas pracować przez cały dzień i przemieniać nasz sposób myślenia i działania. Książka jest rzeczywiście zorganizowana w taki sposób, żeby zapoznać się z jednym jej rozdziałem każdego dnia rano, a potem rozmyślać nad jego treścią w ciągu dnia (fundamentem książki są bowiem nagrania wideo #JESZCZE5MINUTEK ojca Szustaka publikowane od początku adwentu 2015 r. do maja 2016 r.). 

Bazą opowieści są niesamowite historie ze świata roślin, zwierząt (wzbogacone także ilustracjami) czy osobistości, którym udało dokonać się czegoś wielkiego w życiu. Te opowieści są następnie w niesamowity sposób wykorzystywane, by na ich podstawie wyprowadzić pewne zasady z życiu duchowym człowieka, co sprawia, że na długo pozostają w pamięci. Każda opowieść kończy także krótkie podsumowanie z prawdą duchową do zastosowania w danym dniu. 

Zachęcam do lektury książki „Jeszcze 5 minutek” nie tylko jako formy rekolekcji i narzędzia pracy nad sobą, ale także jako fascynującej opowieści o świecie stworzonym przez Pana Boga.