Wolni i wyzwalający

(227 -czerwiec -sierpień2019)

z cyklu "W Sieci"

Dla klimatu

Maksymilian Kuźmicz

W programie formacyjnym Ruchu od samego początku obecna była troska o świadomość ekologiczną, którą realizuje się choćby przez wyprawy otwartych oczu. W Kościele powszechnym temat ten wybrzmiał przy okazji publikacji encykliki „Laudato Si”. Pewną odpowiedzią na ten dokument jest globalny ruch Catholic Climate Movement (CCM), który prowadzi interesującą stronę internetową pod adresem www.catholicclimatemovement.global.

Na wstępie muszę z przykrością zauważyć, że aktywnie prowadzona jest jedynie angielska wersja strony, zaś polska jest zaniedbana. Ponieważ jednak coraz powszechniejsza jest znajomość angielskiego, mam nadzieję, iż czytelnicy nie będą mieć mi za złe skupienia się na anglojęzycznej wersji strony. Zaznaczę jednak także, co może na stronie znaleźć polskojęzyczny użytkownik.

Na stronie głównej CCM znajdziemy aktualności z całego świata na temat działań podejmowanych przez lokalne Kościoły lub grupy w związku z klimatem i ekologią. Uzupełnia ją interaktywna mapa grup, wydarzeń i akcji, na której można sprawdzić czy i jakie działania podejmowane są w naszej okolicy. Zamieszczane są tam także propozycje na aktywności na rzecz wsparcia środowiska z uwzględnieniem chrześcijańskich motywacji. Na przykład w Wielkim Poście 2019 r. administratorzy strony zachęcali do zmiany swojej diety na wegańską przynajmniej jeden dzień w tygodniu, co w założeniu ma pomóc w ograniczeniu spożycia mięsa (którego hodowla związana jest z wytwarzaniem dużej ilości metanu i innych gazów cieplarnianych) a jednocześnie docenieniu Bożych darów dzięki prostocie.

Zakładki umieszczone na górze strony odsyłają nas do działań, materiałów merytorycznych, informacji medialnych oraz danych o samej organizacji. W sferze akcji organizacja proponuje nie tylko dołączenie do podejmowanych działań, lecz umożliwia także zgłoszenie się w roli lidera gotowego zorganizować wydarzenie, w którym CCM oferuje wsparcie merytoryczne. Potrzebne materiały znajdują się, w znacznej części, w zakładce ze źródłami. Umieszczono tam modlitwy, encyklikę „Laudato Si” z komentarzami, informacje o zmianach klimatu oraz konspekty proponowanych prelekcji i spotkań.

Polska wersja strony, choć nie prowadzona zbyt regularnie, zawiera propozycje interesujących działań, które można podjąć w rodzinie czy parafii. Dla animatorów Ruchu przydatne mogą okazać się scenariusze spotkań czy prelekcji na temat odkrywania piękna przyrody, jej harmonii i zasad ekologii, które można wykorzystać podczas rekolekcji wakacyjnych. Mogą być one doskonałą inspiracją do nieszablonowych pogodnych wieczorów, które pozwolą nie tylko na dobrą zabawę, ale i zwiększenie świadomości ekologicznej.

Strona CCM zawiera wiele interesujących materiałów i informacji, choć pozostawia pewien niedosyt co do aktualności i regularności prowadzenia. Można mieć jednak nadzieję, że znajdą się osoby gotowe do zaangażowania w działalność CCM, pomagając także w ulepszeniu strony internetowej.