Sługa Niepokalanej

(216 -lipiec -sierpień2017)

z cyklu "W Sieci"

Kino

dk Piotr Niedzielski

„Kino pod Aniołem” (www.kinopodaniolem.pl) to nowe miejsce w polskim internecie, które wszystkim chętnym proponuje możliwość oglądania dobrych i wartościowych filmów. Są to dzieła religijne, powstałe głównie w ostatnich latach i cieszące się ogromną popularnością wśród widzów. Twórcy strony intencję im przyświecającą oddali w haśle: „Najlepsze filmy religijne. 100% legalnie”. Co więc znajdziemy w tym niezwykłym, internetowym kinie?

Filmy dostępne w serwisie można oglądać aż w 11 wirtualnych kinowych salach: 6 kameralnych i 4 noszących imiona świętych patronów: Rafała, Michała, Archanioła i Anioła Stróża; istnieje ponadto sala premier. W tym miejscu należałoby nieco uściślić informację, podaną przeze mnie na początku: kino oferuje internautom nie tylko filmy wprost mówiące o Bogu, Ewangelii czy o świętych Kościoła, ale także te które świetnie nadają się do oglądania w rodzinnym gronie. Dlatego też w ofercie kinowej znajdziemy np. takie filmy jak „Mały Książę”, „Wakacje Mikołajka” czy „Doonby. Każdy jest kimś”. Oczywiście, nie brakuje najgłośniejszych filmów religijnych ostatnich lat, takich jak: „Karolina”, „Bóg w Krakowie”, „Ziemia Maryi”, „Czy naprawdę wierzysz?”, „Zakazany Bóg” czy „Apartament”. 

Żeby móc oglądać filmy w tym chrześcijańskim e-kinie, należy najpierw się zarejestrować, a potem za każdym razem – logować. Jeśli ktoś chce, może się także zapisać na specjalny newsletter, dzięki któremu będzie na bieżąco informowany o nowościach pojawiających się w kinie a także o innych ciekawostkach dotyczących filmów religijnych. „Kino pod Aniołem” ma także swój profil na Facebooku. 

Trzeba podkreślić, iż dostęp do filmów jest płatny, jednak ceny nie są zbyt wygórowane – kształtują się one na poziomie od 4, 90 do 9, 90 zł za film. Opłata ta – możliwa oczywiście do uiszczenia w internecie – gwarantuje dostęp do danego obrazu na 48 godzin. Myślę, że jest to czas wystarczający na obejrzenie filmu z rodziną, a także na ewentualne udostępnienie go innym (choć oczywiście popierajmy rozwój serwisu – ceny, jak widać, nie są horrendalnie wysokie i większość z nas chyba może sobie na takie opłaty pozwolić). Ponadto, kino oferuje zniżki dla osób posiadających kody rabatowe - choć zarazem szkoda, że nie jest od razu podana informacja, gdzie taki kod można zdobyć. 

Strona ta jest więc moim zdaniem idealną propozycją dla duszpasterzy, katechetów, moderatorów i animatorów Ruchu, która może wzbogacić niejedną katechezę czy też spotkanie wspólnoty. Jedyny minus może stanowić fakt, że do wyświetlenia filmu z omawianego e-kina pewnie potrzebny będzie projektor multimedialny i ekran, lub też większy gabarytowo telewizor z wyjściem HDMI – wiadomo bowiem, że ciężko ogląda się film w większej grupie osób na niewielkim w sumie ekranie laptopa. Zapewne warto by też było pomyśleć o dobrym nagłośnieniu, bo komputerowe głośniki też raczej nie zagwarantują dobrego odbioru filmu. 

„Kino Pod Aniołem” to przestrzeń, gdzie znajdziesz starannie wyselekcjonowane produkcje. Szukamy filmów, które mogłyby Cię zainteresować, zainspirować, zastanowić, skłonić do zmian w Twym życiu… lub wywołałyby uśmiech na Twojej twarzy. Chcemy Ci zaoferować produkcje, które bez obaw pokażesz swoim dzieciom, polecisz znajomym lub podsuniesz komuś, kto przeżywa trudne momenty w swym życiu. Naszym marzeniem jest stworzenie przestrzeni, która wykorzystując siłę kina, będzie prowadziła do Boga” – piszą twórcy internetowego kina, wydawnictwo „Rafael” z Krakowa. Pozostaje im życzyć, aby to marzenie stało się rzeczywistością – a są ku temu spore szanse!