Wokół początków życia

(219 -styczeń -luty2018)

z cyklu "Biblioteczka"

Mężczyzna

Dorota Czyżewska-Misztal

Tę kilkudziesięciostronicową książeczkę można przeczytać w godzinę. Myślę jednak, że nie warto tak szybko. 

Chodzi o książkę ojca Tomasza Nowaka OP pt. „Mężczyzna na Bożą miarę”. Ta niewielkich rozmiarów książeczka zawiera rozważania w oparciu o Litanię do świętego Józefa. Pozwala zastanowić się, jak w dzisiejszych czasach być prawdziwym mężczyzną wedle Bożego zamysłu. Analizując kolejne wezwania litanii o. Nowak stara się pokazać jakie cechy charakteru, jakie postawy powinny być rozwijane przez mężczyzn dążących do kroczenia na co dzień Bożymi ścieżkami. 

Druga część książeczki to rozważania ojca Nowaka o świętym Józefie jako wzorze męskości, mężu i ojcu, mężczyźnie zakochanym, odważnym, sprawiedliwym. Jak jest powiedziane we wstępie: litania służy do modlitwy, ale także do pełniejszego zrozumienia siebie samego. Czytając zatem rozważania odnoszące się do poszczególnych wezwań litanii mężczyźni mogą zadawać sobie pytania o ich postawę, nastawienie serca w konkretnych sytuacjach. Może to być zatem dobra pomoc do zrobienia rachunku sumienia: jak zmagać się ze światem, jak troszczyć się o osoby, które zostały danemu mężczyźnie powierzone, jak kochać po męsku. Święty Józef dostarcza w tym względzie świetnego wzorca. 

Książka może być także ciekawą lekturą dla kobiet (żon, narzeczonych), które poznawszy ideał męskości według świętego Józefa będą mogły zachęcać swoich mężów, narzeczonych, a może także braci czy ojców do pielęgnowania tych cech i postaw, które wyróżniają świętego Józefa jako stuprocentowego mężczyznę.