Ekumenizm

(207 -październik -grudzień2015)

z cyklu "W Sieci"

Na jubileusz

Piotr Niedzielski

Z początkiem Adwentu rozpocznie się w całym Kościele Jubileuszowi Miłosierdzia, Zapraszam do odwiedzin na stronie: www.iubilaeummisericordiae.va. To oficjalny watykański serwis jubileuszu. 

Witryna zaprojektowana jest w bardzo nowoczesnej i przejrzystej formie. Jest na niej właściwie wszystko, czego potrzebują internauci i pielgrzymi z całego świata, pragnący znaleźć dokładniejsze informacje dot. Roku Świętego Jubileuszu Miłosierdzia. Na pewno wielkim plusem jest istnienie siedmiu wersji językowych portalu (wśród nich wrsja polskiej). 

Osoby odwiedzające prezentowaną stronę znajdą na niej właściwie wszystkie informacje nt. tego ważnego kościelnego wydarzenia. Jest zatem tutaj i bulla „Misericordiae vultus”, zapowiadająca Rok Święty Miłosierdzia, i kalendarz z najważniejszymi datami wydarzeń mających miejsce w Rzymie; nie zabrakło także tekstu specjalnej modlitwy, loga z dokładnym jego opisem i filmików z portalu Youtube, prezentujących różne ważne momenty Roku Miłosierdzia. Jeśli chodzi o te ostatnie, to na razie nie jest ich dużo (internauci znajdą tylko nagrania z ogłoszenia roku jubileuszowego), ale zapewne sukcesywnie w ciągu trwania wydarzenia będą dodawane kolejne materiały.

Na stronie startowej zwraca uwagę licznik, odliczający dni, godziny, minuty i sekundy do rozpoczęcia Roku Miłosierdzia. Świadczy on z pewnością o wadze tego wydarzenia. Wydarzenia, o którym wiele się dowiemy także dzięki działowi „Aktualności”, zawierającemu najświeższe wiadomości. A jeśli któryś z kapłanów chciałby dołączyć do „Misjonarzy Miłosierdzia”, także może to zrobić za pomocą prezentowanej witryny, korzystając z odpowiedniego formularza.

Dobrym pomysłem, który należy pochwalić jako wyjście w stronę ludzi młodych, jest zamieszczanie na stronie kolejnych tweedów papieża Franciszka. Generalnie strona jest bardzo przyjazna portalom społecznościowym, ich ikonki znajdują się w widocznym miejscu na górze strony. Jak się wydaje, takie rozwiązania to dziś standard w Internecie i dobrze, że także Watykan podąża za tymi trendami i dostrzega wagę „społecznościówek”. 

Jednym słowem – warto wpisać sobie adres tego portalu do ulubionych i to nie tylko na czas Roku Miłosierdzia.