Miłosierni jak Ojciec

(211 -lipiec -sierpień2016)

z cyklu "Biblioteczka"

Plan Daniela

Dorota Czyżewska

„Plan Daniela” jest prezentacją kompleksowego programu zmieniającego życie człowieka i dającego motywację do zmian, opartego na 5 niezbędnych elementach: odżywianiu, ćwiczeniach, koncentracji, wierze i przyjaźni. To propozycja całościowego programu odnowy życia opartego na Biblii, a dla którego inspiracją był biblijny bohater Daniel, który nie chciał jeść niezdrowych potraw z królewskiego stołu, ale rzucił króli wyzwanie dotyczące spożywanych pokarmów.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż to opasły tom będący kolejną z dostępnych na rynku diet cud. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Owszem, praca nad własnym odżywianiem jest jednym z warunków odnowy życia w ramach tego programu, ale jego najmocniejszą stroną jest fakt, że książka jest zachętą do wieloaspektowego zadbania o własne życie. Tak rzadko formując się duchowo słyszymy bowiem sugestie, aby zadbać także o zdrowe, wartościowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną w połączeniu z koncentracją na celu i budowaniem dobrych relacji z najbliższymi! Jest to zatem propozycja stylu życia opartego na biblijnych zasadach, gdzie z pomocą wychodzi Bóg. Książka oferuje liczne przykłady zdrowych posiłków, plan posiłków i sposoby ich podawania, listę pomocnych, codziennych ćwiczeń gimnastycznych dla każdego oraz pomocne i motywujące cytaty z Biblii na każdy dzień, a także pomysły na realizację działań związanych z budowaniem przyjaźni i wiary w Boga. 

Coś, co mnie szczególnie dotknęło we wstępie do książki, to pokazanie, że nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego i w związku z tym Pan Bóg oczekuje od nas, abyśmy kompleksowo troszczyli się o ten jedyny i niepowtarzalny dar. Nie chodzi zatem tylko o rozwój duchowy, ale o całościowe zadbanie o nasz rozwój. Życzę odwagi we wprowadzeniu w życiu zaleceń Planu Daniela!