Ziemia Święta

(213 -listopad -grudzień2016)

z cyklu "W Sieci"

Religia, nauka

Piotr Niedzielski

Ciekawie o nauce i religii

Dobrze, że w polskim internecie jest takie miejsce – strona, gdzie ludzie nauki i ludzie wiary mogą spotkać się z ciekawymi treściami, które żywo ich interesują, które są ich hobby a nierzadko i zawodową codziennością. Relacje między wiarą i nauką nie zawsze są w dzisiejszym świecie najlepsze. Nauka – ogólnie rzecz ujmując – chce się odseparować od religii, a ta ostatnia też bywa nieufna wobec kierunku, w jakim zmierza nauka. Strona www.naukaireligia.pl jest miejscem i dla świata nauki, i dla świata religii.

Portal został przygotowany w ramach projektu Science for Ministry in Poland, realizowanego przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w ramach grantu John Templeton Foundation. Można na nim znaleźć mnóstwo artykułów i esejów dotyczących przeróżnych dziedzin wiedzy. W dniu, w którym piszę tę recenzję, na głównej stronie znajdują się artykuły np. o tym, dlaczego starożytni Grecy nie wpadli na ideę darwinizmu, a także o teologii piękna, o czasie i wieczności czy o naszym wewnętrznie kompasie moralnym.

Inna część strony poświęcona jest ciekawym książkom dotyczącym nauki i wiary. Oczywiście nie może wśród nich zabraknąć tych napisanych przez ks. Michała Hellera, a także przez śp. bp Józefa Życińskiego. Są książki Tadeusza Pabjana, a z zagranicznych autorów – Willema Dreesa czy Daniela Dennetta. Gratką dla internautów jest fakt, że w wielu przypadkach można pobrać fragment danej książki (nie wspominam o oczywistej opcji zakupu książek).

Bardzo podoba mi się to, że strona ta chce także popularyzować naukę. Temu celowi na pewno służą dwa ciekawe działy: materiały edukacyjne i materiały katechetyczne. Także tutaj można natrafić na wiele interesujących materiałów, m.in. wykładów wygłaszanych w Copernicus Center. Dla mnie prawdziwym hitem są też materiały dla katechetów, czyli głównie dwa podręczniki do nauki o relacjach między wiarą a nauką. Nie chcę zdradzać szczegółów i psuć frajdy z odkrywania szczegółów – zapraszam do internetu!

Na stronie można też znaleźć filmiki dotyczące omawianej problematyki – mnie zainteresował ten o Giordano Bruno, a także inny – o Bogu i geometrii. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. A gdyby tego wszystkiego było jeszcze mało, na stronie są też materiały… homiletyczne (czy słyszałeś ostatnio Czytelniku w swojej parafii dobre kazanie o nauce i wierze?). Osobiście chciałbym częściej słyszeć dobre kazania oparte na solidnej wierze naukowej… Całości dopełnia kalendarz wydarzeń i imprez naukowych. Oczywiście, strona ma odniesienia do Facebooka, wygodną wyszukiwarkę i spis najnowszych pojawiających się materiałów.

Św. Jan Paweł II pisał, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, dzięki którym duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Od siebie dodam: jeśli wiara i rozum są „podane” w bardzo atrakcyjnej, nowoczesnej szacie graficznej, na ciekawej i wciągającej stronie internetowej, to kontemplowanie prawdy (i Prawdy!) samo z siebie staje się czymś absolutnie fascynującym. Zachęcam do odwiedzin na www.naukaireligia.pl !