Rozeznanie

(215 -kwiecień -maj2017)

z cyklu "W Sieci"

Styl życia

dk. Piotr Niedzielski

Mam wrażenie, że takich portali w Internecie jest wciąż za mało – tym lepiej, że istnieje strona www.pl.aleteia.org. To miejsce, gdzie każdy katolik-internauta (ale nie tylko!) z pewnością znajdzie dla siebie wiele interesujących treści. 

Strona jest według mnie fenomenalna. Po pierwsze, zrobiona jest bardzo nowocześnie – w taki sposób, w jaki dzisiaj powinny być robione strony w Internecie. Dużo na niej multimediów, grafik, a wszystko w ciekawej, przejrzystej szacie graficznej. I – co ciekawe – nie od razu widać, że to portal chrześcijański (według mnie to duży plus, bo nie brakuje internautów, których od stron o tematyce religijnej odpycha czasem już sam wygląd strony tytułowej, która nierzadko jest zbyt przesłodzona, kiczowata i – nie bójmy się tego słowa – nieco tandetna). 

Po drugie, zachwycają treści zamieszczone na stronie. Są niej cztery główne działy: aktualności, duchowość, styl życia, wideo. W tym pierwszym znajdziemy wiadomości z Polski i ze świata, a ponadto te dotyczące życia w społeczeństwie (ogólnie rzecz ujmując) jak i opinie na różne tematy (nie tylko te kościelne). Podobnie bogate treści zamieszczone są w dziale poświęconym duchowości – wszystko zaś czytelnie i przejrzyście podzielone na kategorie. 

Hitem jest dla mnie dział o nazwie „Styl życia”, w którym można dotrzeć do wielu ciekawych tekstów adresowanych tak naprawdę do wszystkich: i do małżeństw (dzietnych i bezdzietnych), i do osób zainteresowanych zdrowiem czy też nauką, i do singli (nie pamiętam, kiedy ostatnio trafiłem na jakiś katolicki portal, który miałby choćby niewielką propozycję dla osób samotnych!). Na deser mamy zaś dział zawierający filmy wideo, który ja od razu nazwałem „katolickim Youtubem”. Materiałów filmowych jest tam naprawdę sporo, na jednym zobaczymy przemawiającego arcybiskupa, na innym świecką artystkę śpiewającą o Bogu, a na jeszcze innym – film będący swoistą reklamą zakonów żeńskich. Każdy film, a także artykuł można wrzucić na swojego Facebooka czy Twittera, a także wydrukować.

Nie chcę psuć frajdy z buszowaniem po polecanej witrynie. Napiszę tylko, że dla mnie jest taki „chrześcijański Onet” w dobrym tego słowa znaczeniu. Takie strony określa się mianem „lifestyle”, co oznacza, że chcą one nie tylko dawać wiedzę, ale i rozrywkę, a ponadto kształtować pewien styl, model życia odbiorcy. Dobrze, że katolicy mają takie miejsce w sieci.

Strona pl.aleteia.org jest polską wersją większego, międzynarodowego projektu o nazwie Aleteia.org. Jego twórcy tak określają cel, który im przyświeca: „Aleteia proponuje swoim użytkownikom chrześcijańską wizję rzeczywistości – zarówno świeckiej, jak i religijnej, wolną od wszelkich wpływów ideologicznych (…).Hasło „Żyj bardziej”, które pojawiło się na facebookowym profilu Aleteia Polska, jest zaproszeniem odbiorców nie tylko do tego, by żyli w większej harmonii i pojednaniu ze sobą, innymi ludźmi i światem, ale także do tego, by głębiej żyli swoją wiarą i relacją z Bogiem. Jest to nowoczesna parafraza Jezusowego „życia w obfitości” (por. J 10,10)”. Dodajmy, że od chwili powołania portalu do życia w 2013 roku projekt wspierany jest przez – utworzoną w Rzymie w 2011 roku i mającą na celu promowanie obecności Kościoła w mediach – Fondation pour l’Évangélisation par les Médias (Fundację na rzecz Ewangelizacji przez Media), której przewodniczy obecnie książę Liechtensteinu Michał.

Polecam wszystkim ten ciekawy portal – naprawdę warto na niego często zaglądać!