Święci

(229 -listopad -grudzień2019)

Uświęceni i powołani

Krzysztof Ławniczak

W całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał,  gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1, 16). Powinniśmy więc przypominać sobie o naszym wezwaniu do świętości, powinniśmy również poznawać osoby, którym to powołanie uda¬ło się zrealizować – czyli świętych. Świętym poświęcamy szczególnie ten numer „Wieczernika”.

W numerze przeczytamy o tym, co właściwie oznacza powszechne powołanie do świętości, o tym czym jest świętych obcowanie, a także jaką rolę odgrywają święci patroni.

„Wszyscy święci i święte Boże módlcie się za nami”. Święci obecni są w liturgii Kościoła. W czasie pogrzebu papieża Jana Pawła II urzekł mnie prze¬piękny śpiew litanii do Wszystkich Świętych. Litania śpiewana jest w wielu ważnych momentach z życia wierzących. Jakich? Dlaczego wzywa się w niej tych a nie innych świętych? Podobne pytanie można zadać w odniesieniu do Kanonu Rzymskiego – modlitwy eucharystycznej, która zawiera szczególnie rozbudowany katalog świętych.

Zapraszamy również do przyjrzenia się postaciom poszczególnych świętych. Większość świętych wyniesionych na ołtarze Kościoła Powszechnego to osoby duchowne, konsekrowane. Większość wierzących to osoby świeckie. Przybliżamy więc ciekawe postacie osób świeckich, które zostały ogłoszone świętymi lub błogosławionymi.

Inni święci, o których mówimy w tym numerze to po prostu święci ulubieni. Czasem pomoc przez nich udzielana może okazać się zaskakująca. Kto mógłby przypuszczać na przykład, że św. Antoni ma coś wspólnego z motoryzacją?

W zimowe miesiące zastanawiajmy się więc nie tylko nad przemijaniem naszego życia na zie-mi, ale przede wszystkim nad jego celem czyli świętością.