Formowanie następców

(218 -listopad -grudzień2017)

z cyklu "W Sieci"

Żywa korona

ks. Piotr Niedzielski

Jesteśmy żywą koroną Maryi

 

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o tej inicjatywie, do głowy przyszła mi taka oto myśl: „Nareszcie ktoś pomyślał o tym, aby o kulcie Matki Bożej Częstochowskiej, o Jasnej Górze mówić współczesnym językiem!”. Tak bowiem przyjąłem internetową i medialną inicjatywę „Żywa korona Maryi”, którą ojcowie paulini postanowili uczcić jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieskimi.

Sercem akcji jest strona www.zywakoronamaryi.pl, na której można znaleźć wszelkie informacje dotyczące jubileuszu, jak i ogromną ilość materiałów – także multimedialnych – poświęconych temu wydarzeniu. Internauci mają w czym wybierać – na stronie można znaleźć np. ogromną ilość nagrań prezentujących choćby bardzo ciekawe i głębokie rozważania maryjne ks. abp Grzegorza Rysia, głoszone przez niego latem 2017 r. w czasie nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej (26.08). Chętni mogą także zerknąć do działu z materiałami audio (to audycje o jubileuszu nadawane w Radiu Jasna Góra).

Jednak omawiana strona to nie tylko jednorazowa akcja na czas jubileuszu 300-lecia. Można na niej także znaleźć inne ciekawe materiały, takie jak np. zapis wszystkich tzw. wieczorów maryjnych, czyli paneli dyskusyjnych poświęconych szeroko rozumianej tematyce maryjnej, które odbywały się na przełomie lat 2016/2017 na Jasnej Górze, a w której brało udział wiele znanych postaci polskiego życia publicznego (m.in. aktorzy czy dziennikarze). Na internautów chcących pogłębić swoją duchowość czy też bardziej zaangażować się np. w kwestie ochrony życia, także przygotowano szereg informacji – np. na temat duchowej adopcji życia poczętego, warunków uzyskania odpustu zupełnego czy też ciekawych pozycji książkowych, dostępnych m.in. w jasnogórskich księgarniach.

Strona jest – przynajmniej według mnie – świetnie przygotowana od strony graficznej. Wielkim plusem są przejrzyste i dobrze przemyślane działy. Zamieszczone materiały filmowe czy dźwiękowe „otwierają się” bez problemu, a strona połączona jest z mediami społecznościowymi, takimi jak Facebook, Twitter czy Youtube. To wszystko sprawia, że portal ten można z czystym sercem polecić wszystkim Internautom, niezależnie od wieku i poziomu wiary czy stopnia religijnego zaangażowania. 

A tak na marginesie – nie znam zbyt wielu miejsc, przynajmniej w polskim Internecie, poświęconych wprost kultowi Matki Bożej. Gdzie jak gdzie, ale w Polsce takich stron powinno być zdecydowanie więcej; przy czym nie chodzi mi o tradycyjne portale polskich sanktuariów maryjnych, mniej czy bardziej znanych, ale o coś takiego, co zaproponowali ojcowie paulini właśnie na ten rok.

No i nie trzeba chyba zachęcać oazowiczów do odwiedzin na stronie poświęconej jubileuszowi, jeśli weźmie się pod uwagę aktualny temat pracy rocznej w naszym Ruchu, a także jego maryjność, którą tak bardzo propagował i często akcentował nasz założyciel, ks. Franciszek Blachnicki – sługa Niepokalanej…